Výukové materiály ZŠ Kaplice, Školní 226

Člověk a svět práce - 7. ročník - Vedení domácnosti, pěstitelské práce a chovatelství

Údržba oděvů Ruční práce Byt a jeho uspořádání Úklid bytu Úvod pěstitelství Pěstování rostlin Zelenina Okrasné rostliny Literatura

Ruční práce

Práce s přírodním materiálem

Aranžování rostlin

Co je aranžování rostlin?

Aranžování řezaných a suchých rostlin je jejich záměrné uspořádání podle určitých kriterií a pravidel. Obor zabývající se aranžováním rostlin se nazývá floristika.

Historie aranžování květin

Počátky současných forem aranžování květin lze najit již ve starověkých kulturách Egypta, Řecka a Říma, Persie a Sýrie. Květiny byly důležitou součástí různých náboženských obřadů, ale i světských slavností, zdobily se jimi příbytky i chrámy. Současné úpravy rostlin ovlivňuje japonská ikebana. Tato úprava rostlin využívá růst rostlin a jejich tvary ke zdůraznění krásy jednotlivých květů. Upoutává jednoduchostí a nápaditostí. Japonské aranžérské umění se však nepřebírá beze změny, přizpůsobuje se životnímu stylu evropských zemí.

Nářadí, nádoby a pomocný materiál

Mezi nezbytné pracovní nástroje patří nůžky, kleště, ořezávací nože, lepidla na fixaci materiálů, vosků, sešívačky, vrtačky, tavná pistole, pilky na dřevo a kov.
Nádoby jsou také důležitou složkou aranžování. Nádoba (váza, mísa), do které kytici uložíme často ovlivňuje její životnost a charakter. Nádoby by měly být stabilní, měly by naprosto zabraňovat unikání vody, měly by být čisté a neobsahovat žádné chemikálie apod. Nádoby mohou být vyrobeny z plastu, skla, kovu, dřeva apod.
nadoby
obr. autor



nahoru
Pomocný materiál - technický a dekorační - pomáhá vytvořit zamýšlenou kompozici.
Technický materiál přispívá k zajištění kompozice po technické stránce. Nejčastěji je třeba k přípravě konstrukcí, při prodlužování a vyztužování květů, zhotovování různých podkladů, atd. Někdy může současně plnit i funkci dekorační a estetickou. Např.: barevné drátky, okrasné provázky, aranžérská hmota (florex, oasis), aranžérský ježek (kenzan), jehlice, spony, atd.
Pomocný dekorační materiál slouží většinou pouze k dekoraci, např. různé stuhy, provázky, lýka, korálky, peří, textilní a papírové manžety a další zajímavé doplňky.

Rostlinný materiál

podle významu v úpravě se rostlinný materiál dělí na: podle výšky a rozměrů se květiny, případně i listy rozdělují:

Techniky aranžování a základní aranžérské styly

Při aranžování rostlin je důležité zvolit nejvhodnější techniku tvorby aranžmá.
Technické postupy se dělí na tyto části:
  1. přípravné techniky: ohýbání a tvarování, přetáčení okolo své osy, nalomení, navazování, navlékání, prodlužování stonků, vyztužování, vatičkování, začištění páskou, voskování, lepení a laminování.
  2. hlavní techniky: volné vkládání rostlin do nádob, vázání, vypichování, skobičkování apod.
  3. závěrečné techniky: slouží k dotažení celého díla do úspěšného konce

Současná floristika zná tři základní aranžérské styly: dekorativní, vegetativní a formálně lineární.
V dekorativním stylu převládá zdobnost, bohatost a plnost, vegetativní styl je přirozený a růstu rostlin přizpůsobený druh aranžování, ve formálně lineárním stylu je kladem důraz na formu (tvar, velikost, barvu) rostliny či její části a na průběh linií.

nahoru
Kompoziční estetické prvky a principy aranžování

Estetika je nauka, která se zabývá poznáváním a hodnocením podstaty krásy, vnímáním pocitů a dojmů z uměleckých a přírodních výtvorů.
Estetické prvky ve floristice jsou komponenty, které můžeme jednotlivě hodnotit, posuzovat, vnímat. Jejich nositeli jsou rostliny a jejich části, pomocné dekorační a technické materiály, nádoby atd. K základním estetickým prvkům patří:
barvy
  • Barvy, které leží v kruhu naproti sobě, se hodí jedna ke druhé. Když se zkombinují, navzájem se zvýrazní a dohromady působ živým, energickým dojmem.
  • Barvy, které spolu na kruhu sousedí, nebo jsou si podobné, působí vyváženým dojmem.
  • Jednobarevná čili monochromatická koncepce, která využívá jednu barvu, avšak v různých odstínech, působí na člověka také uklidňujícím dojmem.
  • Vícebarevné či pestré kompozice jsou živé a působí radostně, rozjásaně. Kompaktní celistvosti se zde dosahuje pečlivou volbou vhodných struktur a tvarů.
  • Zelená barva v přírodě platí svým způsobem také za barvu neutrální, dokáže spojit květiny odlišných barev, tvarů i struktur.



obr. autor

nahoru
Estetické principy jsou jakási nepsaná, avšak obecně platná pravidla, podle kterých s jednotlivými prvky pracujeme tak, aby vzniklo líbivé dílo. K nejčastěji uplatňovaným principům ve floristice patří:

Galerie obrázků


obr1 obr2 obr3



obr. autor

Literatura

nahoru